Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. W naszej szkole także nie zapomnieliśmy o tym dniu.
Uczniowie klas IV-VI w formie plakatów opracowali zasady obchodzenia się z książką. Niektórzy przynieśli z domu przeczytane już książki i wymienili się nimi z kolegami i koleżankami z klasy. Na pierwszych stronach pojawiły się także miłe dedykacje. Uczniowie klas szóstych wypełnili ankietę o książkach i czytaniu, która miała na celu poznanie ich opinii na temat tego, co i jak warto czytać. Chłopcy z klasy 6 b pojawili się także u zaprzyjaźnionej grupy przedszkolaków z kolejną propozycją. Od początku tego roku szkolnego klasa 6 b realizuje ogólnopolski program „PoczytajMY”, dlatego Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich był dla nas doskonałą okazją oraz inspiracją do zorganizowania kolejnego spotkania czytelniczego.

A oto kilka ciekawostek...

Czytanie rozwija, wychowuje i uczy. Eksperci twierdzą, że bez czytania ze zrozumieniem tekstów literackich, naukowych, publicystycznych itp. nie można zostać prawdziwym uczestnikiem świata kultury, obywatelem zdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji (np. głosowania w wyborach), twórczym pracownikiem. Nie da się też zdobyć innych kluczowych umiejętności, w tym uczenia się przez całe życie, sprawnego porozumiewania się i budowania głębokich związków międzyludzkich.
Tymczasem Polacy czytają znacznie mniej niż inne narody, wręcz katastrofalnie mało. W badaniach Biblioteki Narodowej z 2014 roku aż 58 proc. przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach nie przeczytało – a nawet nie przeglądało! – żadnej książki (w wersji papierowej lub elektronicznej). Szybko spada także czytelnictwo wśród uczennic oraz (zwłaszcza!) uczniów.

Zdjęcia

Dodatkowe informacje