Wieczór poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym

Dnia 14. 05. 2014 r. uczniowie klasy V e i koła historycznego pod opieką nauczycielek pani Urszuli Szynaki i Elżbiety Gesek przygotowali wieczornicę pamięci poświęconą Żołnierzom Wyklętym, a szczególnie pamięci jednego z nich, porucznika Wacława Grabowskiego pseudonim „Puszczyk”.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, a byli to przedstawiciele mławskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pani Irena Polakowska, prezes oddziału pan Tadeusz Jasiński, Komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP, phm. Kazimierz Lewandowski, przybyła rodzina pana Wacława Grabowskiego, mieszkająca w Mławie, rodzice uczniów, pani dyrektor szkoły, Elżbieta Bieńkowska.

Uczniowie przygotowali program poetycki, na który złożyły się wiersze o wzruszającej treści, opowiadające o tragicznym życiu Żołnierzy Wyklętych, przeplatane utworami muzycznymi granymi na skrzypcach przez jedną z uczennic.
Pamięć Żołnierzy Wyklętych została przywołana w dwóch prezentacjach multimedialnych. Jedna stanowiła tło do recytacji wierszy przez uczniów,  druga zatytułowana „Kiedyś wyklęty, dziś przywrócony chwale i pamięci” opowiadała w całości o życiu Wacława Grabowskiego.
Rozpoczęła się od przedstawienia rodzinnych stron lat jego młodości,  miejsc gdzie się uczył, walczył w latach II wojny światowej, działalność w podziemnej konspiracji, aż do tragicznego miejsca osaczenia i likwidacji oddziału przez siły MO, UB i KBW.
Następnie pokazaliśmy film, w którym wspomnieniami o oddziale „Puszczyka” podzieliła się pani Jadwiga G., której mąż był przyjacielem z lat szkolnych W. Grabowskiego, znali go osobiście, i przyjmowali u siebie w domu.
Przyszedł czas na zabranie głosu przez naszych gości. Pan Tadeusz Jasiński podziękował uczniom za nawiązanie współpracy, za zainteresowanie się losami Żołnierzy Wyklętych, opowiedział jak doszło do ufundowania tablicy pamiątkowej w Niedziałkach.
Pani Irena Polakowska podzieliła się  swoimi osobistymi przeżyciami, aresztowaniem, więzieniem męża i swoim, za świadczoną pomoc oddziałowi „Puszczyka”.

Senior Harcerz, pan Kazimierz Lewandowski, przypomniał jak Żołnierzom Wyklętym bliskie były ideały harcerstwa w ich młodzieńczych latach, z dużą satysfakcją i dumą, że należnej pamięci staje się zadość, obwieścił najświeższą wiadomość iż IPN w najbliższych dniach podejmuje poszukiwania ciała Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.
Pan Jerzy Grabowski w imieniu rodziny podziękował uczniom za wieczornicę, za doznane wzruszenia.
Pani dyrektor Elżbieta Bieńkowska w pięknych słowach podziękowała uczniom za podjęcie się realizacji tematu o tak głębokiej treści patriotycznej.

CZEŚĆ PAMIĘCI ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM !!!

Zdjęcia z uroczystości

Dodatkowe informacje