Lekcja historii w Zespole Szkół nr 2
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 22, październik 2013 19:33
15 października klasy IIIa, IIIb, IIIe i Va wybrały się do Zespołu Szkół nr 2 w Mławie. Otrzymaliśmy zaproszenie w związku z uroczystością nadania tej szkole imienia Antoniny Mrozowskiej.
W sali gimnastycznej obejrzeliśmy inscenizację pt. Antonina Mrozowska - założycielka Pensji Żeńskiej i nauczycielka. Celem prezentacji było przybliżenie postaci A. Mrozowskiej jako nauczycielki a jednocześnie kandydatki do tytułu patrona Zespołu Szkół nr 2 w Mławie. Temat ten zainteresował nas także ze względu na osobę patronki naszej szkoły Zuzanny Morawskiej, która była nauczycielką w pensji Antoniny Mrozowskiej.
Sceny miały na celu ukazanie życia społecznego w Mławie końca lat 30-tych XX wieku, w tym zaprezentowanie widzom różnych grup społecznych (duchowieństwa, mieszczan, Żydów, wieśniaków, kupców) zamieszkujących nasze miasto.
W przedstawieniu brali udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół, pracownicy obsługi oraz absolwenci. Pomysłodawczynią inscenizacji oraz odpowiedzialną za jej realizację była p. K. Lewandowska, która również wcieliła się w postać Antoniny Mrozowskiej.
Po występie obejrzeliśmy slajdy przedstawiające starą Mławę. Pani Lewandowska zaprezentowała również sprzęty, których używano na początku XX wieku. Mogliśmy dotknąć kijanki służącej naszym prababkom do prania, przyjrzeliśmy się dzieży, w której dawniej rozczyniano mąkę i wyrabiano ciasto chlebowe. Dowiedzieliśmy się też, do czego służyła kierzanka,
albo inaczej maselnica; było to drewniane naczynie. Do dolnej części wlewało się śmietanę. Wkładało się ubijak i zatykało z góry okrągłym deklem, przez który wychodził ubijak. Układano na nim jeszcze okrągłe, małe kółko drewniane, żeby w ten sposób nie dopuścić do chlupania śmietany z maselnicy. Trzeba było wykonywać rytmiczne ruchy ubijakiem od góry na dół tak długo, aż na końcówce ubijaka zaczęło się zbierać masło.
To była bardzo ciekawa, żywa lekcja historii, profesjonalnie przygotowana. Na zawsze zostanie nam w pamięci.